FAQ
Pytania i odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania:
Wilgotność podłoża odpowiadająca metodzie mierzenia CM powinna wynosić odpowiednio dla podłoża:
1. drewnianego – 8%,
2. betonowego – max 2%,
3. anhydrytowego 0,3%.- 0,5%.
Przed przystąpieniem do montażu parkietu, wszelkie mokre prace (takie jak: betonowanie, tynkowanie, malowanie, montaż płytek podłogowych itp.) powinny być ukończone według sztuki budowlanej, a budynek musi być wysuszony.
Składowanie, montaż i dalsza eksploatacja powinna odbywać się w określonych warunkach otoczenia:
– wilgotność względna powietrza na poziomie 45-60%,
– temperatura w pomieszczeniu ok. 18-23°C.
Każdą podłogę drewnianą należy przykleić do podłoża, ponieważ drewno jest materiałem organicznym pracującym przez cały czas użytkowania to najbardziej odpowiednia metoda do układania podłogi na podłożach jastrychowych czy anhydrytowych ,dopuszczalny jest również montaż na istniejących stabilnych podłogach drewnianych. Podłoża muszą być suche być suche i spełniać następujące warunki:
– wytrzymałość na ścinanie min. 1,0 MPa,
– wytrzymałość na ściskanie min. 25 MPa.
Natomiast wilgotność
1. drewnianego – 8%,
2. betonowego – max 2%,
3. anhydrytowego 0,3%.- 0,5%.
Jak i czym kleić podłogi drewniane
Do klejenia podłóg Drewnianych zaleca się stosowanie klejów poliuretanowych (Bona , Renove) lub elastycznych klei firmy Sika Przy montażu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych o wymiarze ok. 12-15mm, zlokalizowanych przy ścianach oraz w miejscach łączenia z innymi okładzinami podłogowymi.
Przede wszystkim należy pamiętać o częstym zamiataniu i odkurzaniu co ma na celu ochronę przed piaskiem , który będąc naturalnym kwarcytem przynoszonym przez nas pod butami działa jak papier ścierny rysując i niszcząc podłogę Wszystkie meble oraz ciężkie przedmioty ustawione na podłodze zaleca się wyposażyć w podkładki filcowe.
Instalacja podłogi drewnianej pod ogrzewanie podłogowe wymaga od montażysty dużego doświadczenia,
W trakcie sezonu grzewczego na drewno działa wyższa temperatura skutkiem tego jest niższa wilgotność powietrza nad powierzchnią klepki. Może to powodować zwiększone szparowanie drewna , dlatego zaleca się by na ogrzewaniu podłogowym montować deski dwu lub 3 warstwowe , które są mniej podatne na zmiany wilgotności z uwagi na konstrukcję .
Podłoże – wilgotność
Jastrych cementowy: < 1,8 %
Jastrych anhydrytowy: < 0,3 %
Po montażu ogrzewania oraz wykonaniu posadzki powinna być wykonana próba ciśnieniowa , później posadzka musi być wygrzana i wykonujący ogrzewanie powinien sporządzić protokół wygrzania posadzki , który powinien być okazany montażystą przed montażem podłogi .
Pierwsze uruchomienie systemu grzewczego nie może nastąpić wcześniej niż, po 21 dniach w przypadku jastrychów cementowych, a przy jastrychach z anhydrytu pompowanego po 7 dniach od wykonania posadzki.
Po tych próbach należy posadzkę dokładnie obejrzeć czy nie posiada ona pęknięć lub śladów wilgoci świadczących o nieszczelności ogrzewania podłogowego .Po osiągnięciu przez podłoże odpowiedniej wilgotności prace parkieciarskie można prowadzić przy temperaturze posadzki w granicach +15 do +18°C (odpowiada to ok. 25°C pracy systemu grzewczego) i względnej wilgotności powietrza nie większej niż 65%.
Praca systemu grzewczego, charakterem drewna, jako materiału budowlanego oraz właściwości zastosowanych materiałów pomocniczych (kleje i lakiery) a także przestrzeganie zaleceń dotyczących eksploatacji parkietu na ogrzewaniu podłogowym składają się na ogólne warunki niezbędne do bezawaryjnej eksploatacji podłogi drewnianej oraz systemu ogrzewania podłogowego.
Niewłaściwy dobór materiałów lub niedopasowanie systemu grzewczego do specyfiki naturalnego materiału jakim jest drewno, może skutkować wysokimi kosztami ogrzewania lub uszkodzeniem podłogi.
Drewno jest materiałem higroskopijnym, które albo oddaje nadmiar wilgoci otoczeniu, albo uzupełnia niedobór wilgoci, chłonąc parę wodną z otoczenia. Zjawisko to określane jest jako dążenie drewna do wilgotności równoważnej w określonej temperaturze i wilgotności względnej powietrza.
Reakcja drewna na zmiany otoczenie (temperatura i wilgotność) skutkuje skurczem lub pęcznieniem elementów drewnianych. Przy wyborze gatunku drewna, z którego zostanie wykonana podłoga, uwzględnić należy zatem grubość elementu oraz współczynnik skurczu (średni procentowy skurcz drewna przy zmianie jego wilgotności o 1 procent).
Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przy wyborze drewna na podłogę
Parkiet olejowany :
. Zabezpieczenie podłogi olejem nie zatyka porów drewna, dlatego drewno oddycha i w sposób naturalny dostosowuje się do otoczenia. Podłoga wykończona olejem ma także naturalny kolor i zdecydowanie jest bardziej ekologiczna. Dodatkowym atrybutem jest możliwość naprawy pojedynczej deski bez konieczności malowania całej podłogi . Należy stosować wyłącznie profesjonalna chemię czyszczącą zalecaną przez producenta i sprzedawcę
Parkiet lakierowany :
Zabezpieczenie powierzchni parkietu lakierem: powoduje ,że lakier chroni drewno tworząc na powierzchni powłokę filmu , co ma chronić przed bezpośrednim kontaktem drewna z otoczeniem .
Podłogę lakierowana łatwiej utrzymać w czystości gdyż lakier bardziej zabezpiecza przed możliwością powstania plam .Minusem w przypadku uszkodzenia jest to , że lakieru na podłodze wykonanej bez faz nie można naprawić miejscowo tak by tego nie było widać i trzeba malować cała powierzchnie Podłoga wykończona lakierem otrzymuje inny odcień od podłogi olejowanej.