FAQ

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania:

Jaka powinna być wilgotność podłoża ?

Wilgotność podłoża odpowiadająca metodzie mierzenia CM powinna wynosić odpowiednio dla podłoża:

1. drewnianego – 8%,

2. betonowego –  max 2%,

3. anhydrytowego 0,3%.- 0,5%.

Jakie prace powinny być wykonane przed montażem podłogi drewnianej?

Przed przystąpieniem do montażu parkietu, wszelkie mokre prace (takie jak: betonowanie, tynkowanie, malowanie, montaż płytek podłogowych itp.) powinny być ukończone według sztuki budowlanej, a budynek musi być wysuszony.

Składowanie, montaż i dalsza eksploatacja powinna odbywać się w określonych warunkach otoczenia:

– wilgotność względna powietrza na poziomie 45-60%,

– temperatura w pomieszczeniu ok. 18-23°C.

Montaż podłogi drewnianej

Każdą podłogę drewnianą  należy przykleić do podłoża, ponieważ drewno jest materiałem organicznym pracującym przez cały czas użytkowania to najbardziej odpowiednia metoda do układania podłogi na podłożach jastrychowych  czy anhydrytowych ,dopuszczalny jest również montaż  na istniejących stabilnych  podłogach drewnianych. Podłoża muszą być suche być suche i spełniać następujące warunki:

– wytrzymałość na ścinanie  min. 1,0 MPa,

– wytrzymałość na ściskanie min. 25 MPa.

Natomiast wilgotność

1. drewnianego – 8%,

2. betonowego –  max 2%,

3. anhydrytowego 0,3%.- 0,5%.

Jak i czym kleić podłogi drewniane

Do klejenia podłóg Drewnianych  zaleca się stosowanie klejów poliuretanowych  (Bona , Renove) lub  elastycznych klei firmy Sika Przy montażu należy pamiętać o pozostawieniu  szczelin dylatacyjnych o wymiarze ok. 12-15mm, zlokalizowanych przy ścianach oraz w miejscach łączenia z innymi okładzinami podłogowymi.

Jak chronić podłogę drewnianą?

Przede wszystkim należy pamiętać o częstym zamiataniu i odkurzaniu co ma na celu  ochronę przed piaskiem , który będąc naturalnym kwarcytem przynoszonym przez nas pod butami  działa jak papier ścierny rysując i niszcząc podłogę  Wszystkie meble oraz ciężkie przedmioty ustawione na podłodze zaleca się wyposażyć w podkładki filcowe.

Ogrzewanie podłogowe a podłoga drewniana

Instalacja podłogi drewnianej pod ogrzewanie podłogowe wymaga od montażysty dużego doświadczenia,

W trakcie sezonu grzewczego  na drewno działa wyższa temperatura skutkiem tego jest niższa wilgotność powietrza nad powierzchnią klepki. Może to powodować zwiększone szparowanie drewna , dlatego zaleca się by na ogrzewaniu podłogowym montować deski dwu lub 3 warstwowe , które są mniej podatne na zmiany wilgotności z uwagi na konstrukcję .

Podłoże – wilgotność

Jastrych cementowy: < 1,8 %

Jastrych anhydrytowy: < 0,3 %

Po montażu ogrzewania oraz wykonaniu posadzki  powinna być wykonana próba ciśnieniowa  , później  posadzka musi być wygrzana i wykonujący ogrzewanie powinien sporządzić protokół wygrzania posadzki , który powinien być okazany montażystą przed montażem podłogi .

Pierwsze uruchomienie systemu grzewczego  nie może nastąpić wcześniej niż, po 21 dniach w przypadku jastrychów cementowych, a przy jastrychach z anhydrytu pompowanego po 7 dniach od wykonania posadzki.

Po tych próbach należy posadzkę dokładnie obejrzeć czy nie posiada ona pęknięć lub śladów wilgoci świadczących o nieszczelności ogrzewania podłogowego .Po osiągnięciu przez podłoże odpowiedniej wilgotności prace parkieciarskie można prowadzić przy temperaturze posadzki w granicach +15 do +18°C (odpowiada to ok. 25°C pracy systemu grzewczego) i względnej wilgotności powietrza nie większej niż 65%.

Praca systemu grzewczego, charakterem drewna, jako materiału budowlanego oraz właściwości zastosowanych materiałów pomocniczych (kleje i lakiery) a także przestrzeganie zaleceń dotyczących eksploatacji parkietu na ogrzewaniu podłogowym składają się na ogólne warunki niezbędne do bezawaryjnej eksploatacji podłogi drewnianej oraz systemu ogrzewania podłogowego.

Niewłaściwy dobór materiałów lub niedopasowanie systemu grzewczego do specyfiki naturalnego materiału jakim jest drewno, może skutkować wysokimi kosztami ogrzewania lub uszkodzeniem podłogi.

Dlaczego drewno szparuje?

Drewno jest materiałem higroskopijnym, które albo oddaje nadmiar wilgoci otoczeniu, albo uzupełnia niedobór wilgoci, chłonąc parę wodną z otoczenia. Zjawisko to określane jest jako dążenie drewna do wilgotności równoważnej w określonej temperaturze i wilgotności względnej powietrza.

Reakcja drewna na zmiany otoczenie (temperatura i wilgotność) skutkuje skurczem lub pęcznieniem elementów drewnianych. Przy wyborze gatunku drewna, z którego zostanie wykonana podłoga, uwzględnić należy zatem grubość elementu oraz współczynnik skurczu (średni procentowy skurcz drewna przy zmianie jego wilgotności o 1 procent).

Olej czy lakier co lepsze ?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przy wyborze drewna na podłogę

Parkiet olejowany :

. Zabezpieczenie podłogi olejem nie zatyka porów drewna, dlatego drewno oddycha i w sposób naturalny dostosowuje się do otoczenia. Podłoga wykończona olejem ma także naturalny kolor i zdecydowanie jest bardziej ekologiczna. Dodatkowym atrybutem jest możliwość naprawy  pojedynczej deski bez konieczności malowania całej podłogi . Należy stosować wyłącznie profesjonalna chemię czyszczącą zalecaną przez producenta i sprzedawcę

Parkiet lakierowany :

Zabezpieczenie powierzchni parkietu lakierem: powoduje ,że lakier chroni drewno tworząc na powierzchni powłokę filmu , co ma chronić przed bezpośrednim kontaktem drewna z otoczeniem .

Podłogę lakierowana łatwiej  utrzymać w czystości gdyż lakier bardziej zabezpiecza przed możliwością powstania plam  .Minusem w przypadku uszkodzenia  jest to , że lakieru na podłodze wykonanej bez faz nie można naprawić miejscowo tak by tego nie było widać i trzeba malować cała powierzchnie  Podłoga wykończona lakierem otrzymuje inny odcień od podłogi olejowanej.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)