Tarasy drewniane – ekologiczne i ponadczasowe rozwiązanie

Klasyczne rozwiązania nigdy nie wychodzą z mody, a do takich należy drewno wykorzystywane do tworzenia nawierzchni tarasowych. Ten ekologiczny i naturalny surowiec jest nie tylko bardzo atrakcyjny, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może zachować dobry stan na lata. Dlaczego warto zdecydować się na drewniany taras? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Wspomnimy też o możliwości renowacji, która przywraca świetność tarasom z drewna. Zachęcamy do lektury!

Zalety posiadania tarasu

Latem taras, na którym ustawione są meble wypoczynkowe, staje się doskonałym miejscem do relaksu. Można zaszyć się na nim z książką, spędzać tam długie, ciepłe wieczory na rozmowie, a nawet organizować spotkania towarzyskie. Bez wątpienia posiadanie go niesie ze sobą wiele korzyści. Jego projektowanie i budowa są jednak wymagające. Należy bowiem zastanowić się nad lokalizacją, załatwić wszystkie formalne sprawy, a także wybrać materiały, z których taras ma powstać. Do popularnych budulców należą wysokiej jakości deski tarasowe z drewna. Ten naturalny surowiec sprzyja tworzeniu trwałych konstrukcji, przy okazji nadając im przytulną atmosferę.

Drewno na taras – aspekt wizualny

Drewno jest materiałem, który charakteryzuje ponadczasowość. Ono nigdy nie wychodzi z mody – pasuje zarówno do stylu klasycznego, jak i do nowoczesnych aranżacji. Świetnie łączy się z innymi materiałami, takimi jak szkło, kamień czy stal. To sprawia, że jest niezwykle uniwersalne i często wybierane na tarasy. Drewniane deski pięknie komponują się też z roślinami – zieleń doskonale współgra bowiem z ich naturalnym wyglądem.

Drewno na taras – aspekt użytkowy

Warto wiedzieć, że drewniane tarasy nawet przy wysokim nasłonecznieniu nie nagrzewają się zanadto. Działa to także w drugą stronę – nie wychładzają się szybko, gdy temperatura powietrza spada. Dzięki temu swobodnie można chodzić po nich boso. Drewniany taras jest przy tym także antypoślizgowy – jeśli jednak dojdzie do upadku, drewniana powierzchnia dzięki dobrej amortyzacji złagodzi jego skutki. Użycie drewna wydaje się więc rozwiązaniem idealnym, gdy wiemy, że przestrzeń ta będzie użytkowana przez dzieci. Wszystko to wiąże się z ogromną wygodą.

Rodzaj drewna a jego właściwości

To, jakie konkretnie cechy będzie miała dana deska tarasowa, zależy od rodzaju drewna, z którego zostanie wykonana. Na rynku dostępne są wyroby z drewna krajowego oraz egzotycznego. Wśród tych ostatnich wyróżnić można gatunki takie jak m.in.:

  • Cumaru,
  • Jatoba,
  • Grapia,
  • Ipe Lapacho,
  • Tatajuba,
  • Bangkiraj.

Przy wyborze konkretnej deski trzeba sprawdzić, jakie cechy posiada dany egzemplarz i przeanalizować, czy będzie on odpowiedni w naszym przypadku. Np. deski ze świerku nie są zbyt odporne na działanie wody – sprawdzą się raczej przy przestrzeniach zadaszonych. Z kolei te z drewna egzotycznego często są wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu mogą być stosowane do otwartych tarasów.

Zawsze należy też zwracać uwagę na pochodzenie drewna. Dzięki odpowiednim certyfikatom można mieć pewność, że sięgamy po ekologiczny produkt pozyskany z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Pielęgnacja drewnianego tarasu

Aby naturalna deska drewniana zachowała piękny wygląd oraz długą żywotność, konieczna jest odpowiednia jej pielęgnacja. W związku z tym tarasy z drewna wymagają właściwego traktowania na co dzień – trzeba je regularnie zamiatać i pozbywać się zanieczyszczeń zaraz po tym, gdy takie się pojawią. Istotna jest także cykliczna konserwacja – zazwyczaj zalecana jest dwa razy do roku (zależy od stanu tarasu oraz gatunku drewna, z jakiego jest wykonany). Aby dbanie o nawierzchnię było ekologiczne, do impregnacji warto używać preparatów z prostym, przyjaznym środowisku składem. Więcej na temat pielęgnacji można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Warto pamiętać, że taras z naturalnego drewna może być poddawany renowacji. Nawet jeśli wydaje się, że jego stan nie pozwala na podjęcie prac, dobrze jest skonsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się takimi naprawami.

Jeśli marzysz o pięknej przestrzeni, na której latem spędzisz długie godziny, rozwiązaniem może być drewniany taras. Stworzona z ekologicznych drewnianych desek oaza jest idealna do wypoczynku. Dzięki właściwemu rodzajowi drewna oraz odpowiedniej pielęgnacji taras ma szansę przetrwać naprawdę długo. Może warto się zdecydować?

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)