Renowacja i pielęgnacja tarasów drewnianych

Aby przez lata cieszyć się pięknym, drewnianym tarasem, należy zadbać o jego odpowiednią konserwację i renowację. Brak odpowiednich zabezpieczeń drewna może spowodować szarzenie, odbarwienia czy powstawanie uszkodzeń, a doprowadzenie zaniedbanego tarasu do stanu pierwotnego będzie wymagało od nas dużego nakładu pracy. Co zatem musimy wiedzieć, aby odpowiednio dbać o nasz taras?

Kiedy powinniśmy zająć się renowacją i konserwacją tarasów?

Jeśli nie mamy żadnego powodu do natychmiastowego działania, takie zabiegi najlepiej wykonać w ciągu roku dwukrotnie – na wiosnę, aby przygotować taras na sezon letni, a także na jesień, żeby zabezpieczyć go przed zimą. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że drewno jest surowcem naturalnym, zatem podatnym na uszkodzenia spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe – podczas deszczu wchłania wodę i pęcznieje, a przez intensywne nasłonecznienie wysycha i kurczy się. Właśnie z tego względu tak istotne jest zabezpieczenie go dwukrotnie w ciągu roku – przed mrozem i przed promieniowaniem. Częstym problemem, z jakim zmagają się posiadacze tarasów, jest patynowanie, czyli szarzenie drewna. To naturalny proces, który nie wpływa na wytrzymałość surowca i nie powoduje żadnych większych zmian oprócz tych wizualnych. Szarzenie nie pojawia się z dnia na dzień, jest to proces, który trwa kilka miesięcy, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią konserwację na lato i zimę, choć czasami nawet to nie wystarczy.

Na czym polega i jak przebiega renowacja tarasu?

Zaczynamy od odpowiedniej inspekcji tarasu. Należy ocenić, czy będzie konieczna wymiana desek, które gniją lub są zbyt uszkodzone, aby je naprawiać. Przy bardziej zaniedbanych tarasach najlepiej oddać renowację w ręce specjalistów – oni najlepiej będą wiedzieli, co zrobić, aby ograniczyć straty. Mają także odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwią ten proces. Po takiej inspekcji powinniśmy porządnie oczyścić taras z naniesionej ziemi i piasku oraz przemyć go, najlepiej myjka ciśnieniową, aby był przygotowany na kolejny etap, którym jest szlifowanie. Dzięki niemu pozbędziemy się starej warstwy impregnatu, szarzyzny, zacieków, przebarwień czy widocznych w drewnie ubytków, a nawierzchnia będzie odpowiednio przygotowana do zabezpieczenia preparatem. Do tarasów polecany jest olej, który wnika w strukturę drewna. Specjaliści wykorzystują metodę maszynową pozwalającą na dokładne wtarcie preparatu. Należy pamiętać, aby używać produktów przeznaczonych do tego typu zabiegów z uwzględnieniem gatunku drewna, które wybraliśmy na taras oraz upewnić się, czy preparat jest przeznaczony do zabezpieczania nawierzchni zewnętrznych. Oczywiście należy także postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby mieć pewność, że produkt będzie działał właściwie. Olej powinien utworzyć warstwę na deskach, która po całkowitym wsiąknięciu i wyschnięciu zmatowieje. Przez dobę nie należy ustawiać na tarasie mebli, grilla czy innego wyposażenia. Drewno bowiem musi swobodnie wyschnąć. Jak widać, nie jest to proces skomplikowany, ale zdecydowanie czasochłonny, jeśli mamy zająć się tym osobiście. Opisana wyżej metoda to metoda „mokra” – jeśli jednak nie chcemy czekać co najmniej dwóch dni (tyle zajmie mycie, czyszczenie, malowanie i schnięcie), można skorzystać z wersji „suchej”. Jest to sposób znacznie szybszy, trwający tylko jeden dzień. W tej metodzie wykorzystuje się renowatory TSM do tarasów, wyposażone w specjalne nylonowo-krzemowe szczotki. Olej nakładany jest bezpośrednio ze zbiornika maszyny, co pomaga skrócić czas pracy.

Regularne czyszczenie tarasu

Oprócz okresowego zabezpieczania tarasu warto dbać o jego wygląd również na co dzień. Przede wszystkim trzeba pilnować tego, aby nawierzchnia była zawsze czysta. Systematyczne zamiatanie i czyszczenie tarasu pozwoli na uniknięcie zebranych na tarasie śmieci, plam po grillowaniu czy gniciu liści w okresie jesiennym, szczególnie gdy taras jest odsłonięty. Warto także nabyć praktyczne akcesoria do sprzątania, takie jak mop czy szlauch. W sklepach znajdziemy odpowiednie preparaty, które będzie można wykorzystać poprzez wlanie do zbiorniczka myjki ciśnieniowej.

Drewniany taras jest funkcjonalną ozdobą ogrodu, ale żeby zapewnić mu nienaganny wygląd (nie tylko w okresie letnim), należy o niego systematycznie dbać. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej konserwacji unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i nie będziemy skazani na dodatkowe koszty związane z poważniejszą renowacją.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)