Renowacja i pielęgnacja podłóg drewnianych

Naturalny, drewniany parkiet jest jednym z najbardziej efektownych rodzajów wykończeń posadzki, a samo drewno jest ponadczasowe i kojarzy się z elegancją. Przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć nam przez długie lata. Warto zadbać o swój parkiet tak, aby jego wymiana nie była konieczna. Co zatem powinniśmy wiedzieć, decydując się na drewniane podłogi?

Jak zabezpieczyć drewniany parkiet?

Warto zacząć od podstawowej kwestii – czyli jak zapobiegać zniszczeniom. Pojawiają się one na skutek wielu działań, np. remontu. Łatwo wtedy zabrudzić podłogę m.in. zaprawą bądź farbą. Z kolei na co dzień wnosimy do pomieszczeń piasek i błoto, co również może skutkować powstaniem zarysowań. Niekorzystnie na parkiety wpływa także obecność zwierząt, których pazury mogą uszkodzić powierzchnię podłogi. Dlatego warto się przygotować i zaznajomić z tematem pielęgnacji parkietu, aby służył nam przez długi czas w nienaruszonym stanie. Drewno potrzebuje nieco więcej troski niż wykonane z płyty MDF panele podłogowe, ale jego jakość jest znacznie lepsza.
Na samym początku warto zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami spowodowanymi przesuwaniem ciężkich przedmiotów, które są na niej ustawione. Idealnie sprawdzą się podkładki filcowe chroniące lakierowaną powłokę parkietu. Istotne jest też pozbywanie się wszystkich nieczystości od razu. Niedokładnie zmieciony piasek przyczyni się do powstawania rys, a z kolei plam z różnych napojów będzie ciężko się pozbyć, kiedy wnikną w głąb parkietu. Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja.

Jak pielęgnować drewniane parkiety?

Prawidłowa pielęgnacja parkietu może znacznie zmniejszyć koszta związane z jego ewentualną wymianą. Zaleca się m.in. używanie specjalistycznych środków do mycia drewna. Na rynku jest ich spory wybór, więc nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego preparatu. Jeśli będziemy musieli zmierzyć się z kłopotliwą plamą, darujmy sobie domowe sposoby. Najlepiej użyć środka o silnym działaniu, ale również przeznaczonego do tego typu nawierzchni. Warto także zaznaczyć, że drewno jest naturalnym, higroskopijnym surowcem, który reaguje na otoczenie – podłogę zatem powinniśmy myć dobrze odciśniętym mopem. Zbyt duża ilość wody sprawi, że do wnętrza drewna dostanie się wilgoć i deski zaczną pęcznieć. Regularne czyszczenie podłogi to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia renowacji, którą mimo najlepszej opieki nad parkietem, czasem trzeba będzie przeprowadzić.

Renowacja – kiedy się zdecydować i jak wygląda?

Nie ma sztywnych ram czasowych określających, kiedy powinniśmy zacząć proces renowacji naszej podłogi. Matowienie, przetarcia, łuszczący się lakier lub widok pęcherzy powietrza na deskach to pierwsze sygnały, które wskazują, że renowacja powinna odbyć się w najbliższym czasie. I niekoniecznie powinniśmy zabierać się za to sami – drewno jest bardzo delikatnym materiałem, dlatego niektóre zabiegi renowacyjne najlepiej oddać w ręce specjalistów. Fachowiec umie ocenić uszkodzenia, wie, jakie produkty będą najlepsze i od czego zacząć, nie wspominając o profesjonalnym sprzęcie, który musielibyśmy kupić czy pożyczyć, decydując się na odnowę we własnym zakresie.
Podstawową metodą odnawiania podłóg drewnianych jest cyklinowanie. Pozbywamy się przy tym wierzchniej warstwy impregnatu z desek, a tę świeżą będziemy mogli położyć na nowo. Podłogę wygładza się przy pomocy cykliniarki, która ściera odpowiednią grubość nawierzchni i dopiero wtedy możemy przejść do kolejnego etapu renowacji – lakierowania. Nierzadko kojarzymy tego typu działania z bałaganem, co w połączeniu z brakiem czasu jest przyczyną odkładania ich na później. Jednak nie ma się czego obawiać – urządzenia dostępne obecnie na rynku, z których korzystają specjaliści, pozwolą przeprowadzić renowację bezpyłowo.

Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy ochronnej. Warto wspomnieć, że można zastosować też środki barwiące, które zmienią odcień drewna i dopiero wtedy zabrać się za zabezpieczanie go olejem bądź lakierem. Na co się zdecydować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż kwestia ta jest bardzo indywidualna. Olej ściera się dużo szybciej i zabiegi odnawiania desek trzeba będzie przeprowadzać częściej, ale za to nadaje bardziej surowy charakter podłodze. Wnika w deski i kompleksowo je zabezpiecza. Natomiast lakier tak naprawdę zapewnia połysk i zewnętrzną warstwę ochronną. Pracę z nim powinniśmy zacząć od nałożenia lakieru podkładowego, a następnie odpowiedniej ilości lakieru właściwego. Stwardnienie nałożonej warstwy zajmuje około trzech dni i da nam to pewność, że możemy bezpiecznie korzystać z pomieszczenia. Przy wykończeniu lakierem do wyboru jest kilka opcji: matowy, z połyskiem satynowym, a także „efekt niewidzialny”, czyli głęboki mat.

Pomimo wszystkich zaleceń nie możemy ograniczać naszej aktywności czy przesadnie uważać na parkiet. W końcu znajduje się on w naszym domu – a to miejsce, w którym powinniśmy czuć się swobodnie. Rysy czy drobne uszczerbki mają prawo się pojawić i musimy się z tym liczyć. Renowacja jest procesem, który pozwoli zachować perfekcyjny wygląd parkietu, a regularne działania pielęgnacyjne zmniejszą częstotliwość przeprowadzania poważniejszych zabiegów.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)