Renowacja podłogi drewnianej

Parkiet drewniany pod ogrzewanie podłogowe: czy to dobre rozwiązanie? Zalety i porady

renowacja podłogi drewnianej

Od wielu lat drewno przeżywa swój renesans i plasuje się na szczycie trendów aranżacyjnych. Jest tak, ponieważ idealnie komponuje się ono z meblami oraz dodatkami w różnym stylu, a jego wygląd przywołuje na myśl naturę i wytrzymałość. Parkiet drewniany to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale także symbol trwałości oraz elegancji w domowych i innych wnętrzach. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej pojawia się pytanie: czy drewno będzie dobre również w połączeniu z nowoczesnymi systemami ogrzewania podłogowego? Warto sprawdzić, co należy wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji. Rozważ za i przeciw – dowiedz się więcej na ten temat w naszym blogu!

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru parkietu pod ogrzewanie podłogowe?

Choć nie wszystkie posadzki nadają się do systemu grzewczego, na rynku istnieje wiele takich, które będą odpowiednie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Parkiety z ogrzewaniem podłogowym to połączenie idealne, pod warunkiem, że dobierzemy właściwe drewno, które nie pęcznieje i się nie kurczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż z desek wielowarstwowych, które dzięki swojej stabilności nie są tak bardzo narażone na rozsychanie czy powstawanie szpar. Przykładowo może to być dąb, orzech lub bambus. Z egzotycznych gatunków warto zainwestować w parkiet Jatoba, Iroko, Merbau czy Doussie. Z kolei odradza się stosowania buku oraz klonu, ponieważ mają tendencję do szybkiego puchnięcia pod wpływem wysokich temperatur. Co ciekawe, kolor drewnianej podłogi również ma znaczenie. W jaki sposób? Jak się okazuje, jaśniejsze odmiany przez swój kontrast uwidaczniają bardziej wszelkiego rodzaju ubytki czy szczeliny. Z tego powodu, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zalecane jest dokładne rozważenie wszystkich kwestii, tak aby mieć pewność co do wyboru najlepszej opcji.

Kluczowe kwestie związane z ogrzewaniem podłogowym

Warto podkreślić, że w przypadku drewnianego parkietu ogrzewanie musi być wodne, ponieważ tylko takie nie ma nagłych zmian temperatury i nie nagrzewa się zbyt szybko. Ogrzewanie elektryczne z kolei mogłoby zbyt wolno rozprowadzać ciepło. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, aby posadzka przed położeniem drewna była odpowiednio przygotowana i wygrzana. Jak się okazuje, to bardzo istotny proces, który warunkuje prawidłowe działanie systemu grzewczego, a także zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Trzeba pamiętać o tym, że podczas użytkowania podłogi podgrzewanej temperatura przy jej powierzchni nie powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza, by zapewnić prawidłowe działanie instalacji oraz komfort domownikom. Co ważne, drewno rozszerza się na szerokość, a do ogrzewania należy wybrać posadzkę z dużą liczbą fug. Dodatkowo lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar desek – aby parkiet utrzymywał stałe ciepło. W pomieszczeniu warto zadbać również o właściwą wilgotność powietrza, ponieważ suchość w nadmiarze często prowadzi do pęknięć oraz kurczenia się desek. W związku z tym we wnętrzach zaleca się stosowanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Niezależnie od rodzaju ogrzewania regularna kontrola stanu technicznego podłoża, a także dostosowanie jego użytkowania do zaleceń producenta są niezwykle istotne dla utrzymania go w dobrym stanie przez wiele lat.

Prace wykończeniowe

Gdy już mamy naszą wymarzoną podłogę, teraz należy zadbać o jej wykończenie. Regularna konserwacja, woskowanie, ale również olejowanie – te zabiegi pozwolą zachować naturalne piękno drewna oraz ochronią je przed nadmiernym ścieraniem. W większości sklepów mamy dostępne gotowe produkty, tutaj warto zwrócić uwagę nie na sam towar, lecz na sposób konserwacji – aby efekt był zadowalający i długotrwały. Drewno stanowi eleganckie wykończenie wnętrza, jednak żeby zachować jego piękno, a także funkcjonalność, konieczna jest pielęgnacja. Jak dbać o parkiet drewniany? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać je w doskonałym stanie.

  • Utrzymywanie stałej temperatury – w pomieszczeniu odradza się ciągłą zmianę stopni Celsjusza, które skutkują szybszym niszczeniem drewna.
  • Używanie nawilżacza powietrza – w celu uniknięcia tworzenia się szczelin, spowodowanych stosowaniem ogrzewania podłogowego. To urządzenie zbalansuje wilgotność wnętrza, tym samym zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu powietrza.
  • Nie zaleca się używania dywanów – z uwagi na to, że pod wszelkiego rodzaju materiałami temperatura wzrasta o wiele szybciej, należy liczyć się z powstawaniem różnego rodzaju ubytków.

Jeżeli zadbamy o właściwą ochronę i będziemy przestrzegali kilku ważnych zasad, unikniemy przedwczesnej renowacji podłogi drewnianej, ponieważ będzie ona utrzymana w idealnym stanie. Regularne czyszczenie, a także stosowanie odpowiednich środków do konserwacji drewna oraz unikanie nadmiernego działania wilgoci czy temperatury sprawią, że deski będą prezentować się jak nowe. Dzięki tym prostym krokom będziemy mogli cieszyć się pięknym drewnianym parkietem przez długi czas.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)