Kiedy warto wykonać cyklinowanie podłogi?

Nie da się ukryć, że drewno jest jednym z piękniejszych materiałów podłogowych, lecz tylko, kiedy dba się o nie w odpowiedni sposób. Częste remonty, przestawianie mebli, nieodpowiednia pielęgnacja czy intensywne użytkowanie sprawiają, że drewno niszczeje – rysuje się i przebarwia. Rozwiązaniem tych problemów może być cyklinowanie parkietu. Ale czy to jedyna sytuacja, w której możemy poddać podłogę temu zabiegowi? W dzisiejszym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć na pytania związane z cyklinowaniem drewnianej podłogi. Zapraszamy!

Czym jest cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie to proces odnawiania drewnianego parkietu – polega na szlifowaniu, wypełnianiu ubytków, polerowaniu i lakierowaniu bądź olejowaniu drewnianych podłóg w celu przywrócenia ich pierwotnego wyglądu. Decydując się na drewniany parkiet, musimy spodziewać się, że po kilku latach, w zależności od stopnia intensywności korzystania z podłogi, cyklinowanie będzie nieuniknionym procesem. Jest to o tyle wygodna opcja, że zamiast wymieniać zniszczoną podłogę i narażać się na duże koszta oraz wielki remont, możemy odnowić parkiet, który już posiadamy. Niezależnie od rodzaju drewna, które wybraliśmy, cyklinowanie podłogi w znacznym stopniu wpłynie na jego żywotność oraz wygląd. Problemem nie jest także ogrzewanie podłogowe pod drewnianymi deskami, dlatego renowacja nie wymaga decydowania się na zrywanie starej i montaż nowej podłogi. O tym, jak wygląda cyklinowanie podłogi krok po kroku, można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Kiedy jest najlepszy czas na cyklinowanie parkietu?

Najbardziej oczywistym powodem, aby przeprowadzić cyklinację podłogi, jest widoczny upływ czasu. Drewniane podłogi mogą ulec chociażby zarysowaniu, więc ślady przetarć to pierwszy znak. Łuszczący się lakier, powstające pęcherzyki powietrza czy matowienie parkietu także wskazują na to, że pora wykonać cyklinowanie podłogi. Standardowo zaleca się przeprowadzać ten zabieg co 10 lat. To odpowiedni czas, biorąc pod uwagę zużycie materiału, lecz wszystko zależy od intensywności użytkowania podłogi – w domu pełnym dzieci czy czworonogów potrzeba cyklinowania może pojawić się szybciej niż w miejscu, które jest używane sporadycznie.

Przemyślana odnowa parkietu drewnianego

Cyklinowanie podłogi jest także możliwością stworzenia nowego wnętrza, ponieważ w zależności od koloru oraz wykończenia możemy czuć się jak po wymianie parkietu na nowy! Jednym z procesów odnowy parkietu jest jego olejowanie, które uwydatni naturalne cechy drewna oraz sprawi, że parkiet zyska matowe wykończenie. Z kolei przy wykończeniu lakierem możemy także zdecydować się na połysk, mat oraz tak zwany „efekt niewidzialny”, czyli głęboki mat. Takie możliwości bez problemu pozwolą odnowić pomieszczenie bez konieczności większego remontu. Uda się to także, jeśli zlecimy cyklinowanie specjalistom – mają oni odpowiednią wiedzę oraz sprzęt do przeprowadzenia takiej odnowy, a my zyskamy czas i pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Obecnie fachowcy korzystają z możliwości przeprowadzenia bezpyłowego cyklinowania podłogi, co nie zawsze jest możliwe przy próbach na własną rękę – używane do tej czynności urządzenia to wysoki koszt, a podłoga nie musi być odnawiana na tyle często, aby się w nie zaopatrzyć.

Dlaczego warto?

Oprócz oczywistej kwestii estetycznej drewniany parkiet w dobrej kondycji może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Jeśli podłoga uszkodziła się na tyle, że powstały widoczne ubytki, cyklinowanie będzie konieczne. Długo niecyklinowany parkiet drewniany także może gromadzić kurz i alergeny, a to z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem oraz alergii. Renowacja podłogi może przyczynić się do usunięcia tych zanieczyszczeń i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Cyklinowanie podłogi powinno się również przeprowadzić wtedy, kiedy interesuje nas sprzedaż bądź wynajem nieruchomości – drewniany parkiet w dobrym stanie wpłynie na jej wartość.

Odpowiednia pielęgnacja drewnianego parkietu to klucz do jego pięknego i nieskazitelnego wyglądu, dlatego również regularne cyklinowanie jest tak istotnym procesem. Dzięki temu parkiet będzie cały czas prezentować się jak świeżo położony i posłuży nam długie lata. Podłoga to podstawa wystroju wnętrza, a drewno to najlepszy wybór, dlatego warto o nie prawidłowo zadbać!

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)