Drewniane podłogi w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności

Pod względem estetycznym nic nie może się równać z drewnianą podłogą, jednak jej pielęgnacja może nie być najłatwiejszym zadaniem. Posadzka z drewna narażona jest bowiem na różne niekorzystne warunki. Będąc materiałem higroskopijnym, drewno ma tendencję do dostosowywania się do panujących warunków, stąd przyjęło mówić się, że „pracuje”. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące drewnianych podłóg w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Zapraszamy do lektury!

Co może się stać z drewnem, gdy wilgotność jest zbyt wysoka?

Pochłaniając zwiększoną wilgoć z powietrza, deski rozszerzają się. Powoduje to zwiększenie objętości zainstalowanej podłogi, a kiedy nie może się ona już bardziej rozszerzyć, zaczyna powodować wypychanie desek w górę – zjawisko to określa się mianem pęcznienia. W takich sytuacjach zaczynają powstawać widoczne nierówności i pęknięcia (szczególnie gdy parkiet był lakierowany), a to utrudnia funkcjonowanie w domu, ponieważ pojawiają się problemy z otwieraniem drzwi czy szafek. Może także powstać widoczny efekt, który przyjęło się określać łódką – krawędzie boczne desek zaczynają się podnosić, a ich centrum pozostaje poniżej krawędzi. To samo dzieje się, kiedy podłoga zostanie zalana wodą, a nadmiar jej nie zostanie usunięty. Wysoka wilgotność powoduje również, że drewno staje się bardziej podatne na rozwój grzybów i bakterii, a to prowadzi do powstawania pleśni.

Jaki jest odpowiedni poziom wilgotności powietrza przy parkietach?

W okresie zimowym, kiedy domy są ogrzewane i powietrze w pomieszczeniach jest suche, wilgoć gwałtownie spada do 30%, a nawet niżej. Lite deski w takich warunkach zaczynają oddawać tę, którą wcześniej wchłonęły, przez co dochodzi do ich kurczenia. To sprawia, że pomiędzy deskami pojawiają się nieduże szczeliny. Już wiosną wilgotność zaczyna wzrastać, aby latem osiągnąć nawet 90%. W konsekwencji drewno ponownie zaczyna coraz bardziej się rozszerzać. Dlatego tak ważne jest, aby wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 50-60%. Spadek wilgotności poniżej 45% może rozpocząć proces szparowania drewna, a długotrwałe spadki poniżej 30% mogą dodatkowo spowodować wypaczanie desek, nazywane łódkowaniem. Utrzymywanie prawidłowej wilgotności w pomieszczeniach, w których znajduje się drewno to podstawa, ponieważ niektóre zmiany, jak wspomniane łódkowanie, mogą być nieodwracalne.

Jak zadbać o prawidłowy poziom wilgotności?

Istnieje kilka sposobów, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności w domu i nieustannie cieszyć się nienagannym drewnianym parkietem.

  • Pierwszym krokiem jest zakup higrometru (urządzenia wskazującego aktualny poziom wilgotności powietrza). Pomoże on w obserwacji wilgoci, dzięki czemu będziemy mogli zareagować w odpowiednim momencie.
  • Instalacja klimatyzacji bądź osuszacza powietrza będzie doskonałym pomysłem, jeśli borykamy się ze zbyt dużym poziomem wilgoci. Każde tego typu urządzenie nie tylko oczyści powietrze, ale również będzie wspomagało walkę z nadmierną wilgocią.
  • Z kolei gdy poziom wilgoci spada, możemy użyć nawilżacza powietrza. To dobre rozwiązanie szczególnie w okresie zimowym, gdzie ogrzewanie jest na naprawdę wysokim poziomie.
  • Regularne wietrzenie pomieszczenia również sprawi, że powietrze będzie zmieniało swoją wilgotność. Odpowiednia wentylacja to połowa sukcesu.
  • Oczywiście należy unikać zalewania parkietu wodą, przy myciu również mocno odsączać mop, a także unikać suszenia ubrań w takim pomieszczeniu.

Drewniany parkiet to marzenie wielu osób. Dodaje on niezwykłej elegancji i klasy pomieszczeniu, dlatego tak wiele osób, urządzając swoje mieszkania, decyduje się wybrać właśnie taki typ podłogi. Ponadto jest on bardzo ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do paneli, które mogą ulec zniszczeniu już po kilku latach użytkowania. Parkiety można poddać cyklinowaniu bez konieczności wymiany i przeprowadzania kosztownych remontów. Jednak drewno to delikatny materiał, więc jeśli chcemy, aby zachwycało, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad i naprawdę dbać o warunki w pomieszczeniach, w których zdecydowaliśmy się je umieścić. w których zdecydowaliśmy się je umieścić. Dobrą opcją są deski DOUSSIE, TEAK, IROKO czy MERBAU, które świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Ogromną pomocą w tym przypadku może okazać się skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Firmy oferujące usługi parkieciarskie w dużych miastach, takich jak Poznań, fachowo zainstalują i zadbają o podłogę, a ponadto wytłumaczą, co robić, by parkiet odwdzięczał się nienagannym wyglądem przez lata!

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)