Cyklinowanie krok po kroku

Drewniane podłogi od zawsze cieszą się popularnością, ze względu na swój zachwycający wygląd. Niestety przy nieodpowiedniej pielęgnacji ulegają one zniszczeniu. Oddziaływanie wilgoci czy drażniące środki chemiczne – to wszystko sprawia, że z czasem lakier zaczyna się niszczyć. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi cyklinowanie parkietu, które pozwala przywrócić drewnianej podłodze estetyczny wygląd, jak i wydłużyć jej żywotność. W tym wpisie omówimy to przedsięwzięcie krok po kroku!

Czym jest cyklinowanie?

To proces renowacji parkietu, który przebiega przy użyciu specjalnej maszyny, zwanej cykliniarką, wyposażonej w wałki z papierem ściernym o odpowiedniej gradacji. Ma on na celu zdarcie wierzchniej powłoki drewna, pokrytej lakierami i innymi środkami zabezpieczającymi, by móc nałożyć nową. Niestety w przypadku mocno zniszczonych parkietów jeden proces cyklinowania może okazać się niewystarczający. Najczęściej wymagane jest kilkukrotne powtórzenie, które pozwoli usunąć silnie zniszczoną warstwę drewna. Cyklinowanie powinno się przeprowadzać co kilka do kilkunastu lat w zależności od stopnia zniszczenia parkietu. Dzięki temu przedłużymy życie swoich drewnianych podłóg i oszczędzimy na ich wymianie.

Cyklinowanie parkietu można wykonać samodzielnie, jednak większość osób decyduje się na oddanie tej czynności w ręce specjalistów. Wynika to z aspektów ekonomicznych. Przede wszystkim sprzęt potrzebny do cyklinowania podłóg z desek jest bardzo drogi. Nawet samo wypożyczenie go bywa często nieopłacalne z uwagi na ilość potrzebnych specjalistycznych maszyn. Ponadto osoba bez doświadczenia może popełnić liczne błędy, które przyczynią się do trwałego uszkodzenia drewnianych posadzek. Korzystając z pomocy firmy, która zajmie się całym tym procesem, mamy pewność, że cyklinowanie parkietu krok po kroku zostanie wykonane kompleksowo i profesjonalnie.

Krok 1. Usunięcie starej powłoki

Prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia całego pomieszczenia. W ten sposób usuniemy wszystkie drobiny, które mogłyby doprowadzić do zarysowania powierzchni. Usuwamy również listwy przypodłogowe. Następnie przechodzimy do usunięcia starych warstw lakieru oraz wyrównania powierzchni. Na cykliniarkę nakładamy papier ścierny o gradacji od 36 czy później 60, prowadząc urządzenie tak, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu oraz włókien drewna. Ten krok wykonujemy, dopóty nie uznamy, że nasza podłoga jest idealnie równa i czysta. W przypadku trudno dostępnych miejsc, np. w pobliżu ścian czy grzejników, należy przeszlifować je używając specjalnej szlifierki krawędziowej. Po zakończeniu tego procesu oczyszczamy podłogę z pyłu, a następnie wietrzymy pomieszczenie. Pamiętajmy, że papier podczas cyklinowania będzie się szybko ścierał, dlatego warto go regularnie wymieniać.

Krok 2. Wypełnienie ubytków

Po zakończeniu szlifowania dokładnie odkurzamy i wietrzymy pomieszczenie, co ułatwi szybkie odszukanie głębszych rys oraz ubytków pomiędzy klepkami, które nadają się do zaszpachlowania. Maskujemy je przy użyciu specjalnego preparatu do uszczelni powierzchni desek. Dzięki połączeniu go z pyłem powstałym wskutek cyklinowania otrzymamy barwę naszego parkietu. Środek należy nakładać pacą ze stali nierdzewnej. Po nałożeniu przygotowanego wypełniacza czekamy do pełnego wyschnięcia i w razie potrzeby przecieramy papierem ściernym o drobnej gradacji. Po dołożeniu drugiej warstwy oraz całkowitym wyschnięciu preparatu trzeba przystąpić do ponownego przeszlifowania powierzchni. Używamy do tego papieru ściernego o gradacji 100 do 120.

Krok 3. Polerowanie parkietu

Kolejnym etapem renowacji parkietu jest dokładne wygładzenie jego powierzchni. Polerowanie przeprowadzamy za pomocą obrotowej polerki z tarczą Quatro z papierami ściernymi o gradacji 100-120. Podczas tego kroku maszyna powinna poruszać się dokładnie w tych samych kierunkach co podczas szlifowania. Prace przeprowadzamy aż do uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni. Powierzchnie przy rogach i ścianach możemy także wypolerować ręcznie delikatnym papierem ściernym. Dodatkowo, dla uzyskania lepszego efektu, warto zaopatrzyć się również w końcówki polerskie. Po wygładzeniu powierzchni należy dokładnie usunąć pył z podłogi, a także wywietrzyć wnętrze.

Krok 4. Lakierowanie

Po zakończeniu polerowania nasz parkiet jest już w zasadzie gotowy do lakierowania. Jednak przed przystąpieniem do tego etapu należy odczekać przynajmniej 24 godziny, by pył, który wytworzył się podczas polerowania, całkowicie opadł na ziemię. Po tym czasie należy ponownie go usunąć. Jeżeli wykonamy lakierowanie w zapylonym pomieszczeniu, na parkiecie pojawią się maleńkie ślady pyłu, którego nie da się później usunąć. Dokładnie wypolerowaną i odpyloną podłogę można polakierować przeznaczonym do tego preparatem. Wybrać go należy, biorąc pod uwagę gatunek drewna i typ podłogi. Lakier musi być nakładany równomiernie, za pomocą półsuchego wałka lub pędzla. W miejscach trudno dostępnych środek najłatwiej nanieść z użyciem pędzla. Teraz pozostaje tylko odczekać do całkowitego wyschnięcia następnie malujemy drugą warstwę lakieru pamiętając, że przed położeniem każdej warstwy następującej po sobie lakieru należy wykonać polerowanie między warstwowe za pomocą polerki wyposażonej w pad i siatkę o gradacji 180-220 w ceku usunięcia podnoszących się włosków drewna i zapewnienia odpowiedniej przyczepności kolejnych warstw. Przeważnie nakłada się 3 lub 4 warstwy lakieru z zależności od zaleceń producenta. Później pozostaje już tylko cieszyć się swoim odnowionym, pełnym blasku parkietem!

Cyklinowanie to skuteczny sposób na wydłużenie żywotności oraz przywrócenie dawnego wyglądu parkietom. Daje ono możliwość usunięcia zabrudzeń, wyrównania powierzchni, a także usunięcia rys i drobnych ubytków. Cyklinowanie parkietu wykonywane regularnie wpłynie na zwiększenie odporności oraz trwałości podłogi, zapewniając jej elegancki wygląd. Pamiętaj, że wybór dobrej firmy świadczącej usługi renowacji to pewność, że praca będzie wykonana kompleksowo oraz fachowo.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)